Leisi Vald
InfoVallavalitsusVallavolikoguKüladEhitus ja planeerimineJäätmemajandusSotsiaaltöö ja tervishoid Haridus, kultuur, sportTurismKontakt
tyhi
 Otsing
 Uudised
 Olulised teated
 Tere tulemast Leisi
 Üldandmed
    Asulad
    Lipp ja vapp
    Rahvastik
    Loodus
    Sõprusvallad
    Ajalugu
    Statistika
 Sündmused
 Galerii
 Videod
 Ettevõtlus
 Ühistransport
 Triigi ilmajaam
 Ajaleht "KODUVALD"
 DOKUMENDIREGISTER
 Hajaasustuse programm 2017
 Privaatsuspoliitika
 Metsa info
 SAAREMAA VALD
tyhi
tyhi
tyhi
tyhi

Loodus

Leisi valla territooriumil asuvad järgmised looduskaitse all olevad alad ja  üksikobjektid: 

Kooljamäed (Pamma luited) asuvad Purtsa küla kirdeserval. Kaitse alla võetud Kingissepa Rajooni TSN TK 03.04.1965 a. otsusega nr.32. Luited on osaliselt ümber kujundatud Purtsa, ka Pamma või Karja maalinna rajamisega. Maalinn on ka arheoloogiamälestis. Arvatakse, et nendel liivamägedel peeti saarlaste 1343.a. ülestõusu veriseim lõpplahing. Praegu on linnus metsa kasvanud. Linnust ümbritseva liivavalli idaosa on looduslik, mujal kunstlikult kokku kuhjatud ning kaetud pae- ja raudkividega. Luidete kohta on olemas maakonnas kaitse-eeskiri.
Kaitsereziim: keelatud on lageraied, prahistamine ja risustamine, lõkete tegemine, ehitus- ja kaevetööd, luidete muul viisil kahjustamine.  

Pärsama dendraarium (0,6 ha) asub Pärsama külas, kaitse alla võetud ENSV MN 13.03.1959 a. korraldusega nr.331-k. Dendraarium on rajatud peale I maailmasõda Georg Karmla poolt. Seal kasvab 50-60 võõrpuuliiki.
Kaitsereziim: keelatud on puude raiumine ja vigastamine, okste murdmine, koore kahjustamine; dendraariumi prahistamine ja risustamine, ehitus- ja kaevetööd, lõkete tegemine ja dendraariumi ilme muul viisil kahjustamine. 

Laugu astang (1 ha) asub Laugu küla põhjaserval, kaitse alla võetud Kingissepa Rajooni TSN TK 03.04.1965 a. otsusega nr.32. Astangul kasvavad vahtrad, jalakad, saared, pärnad, lepad ja kased. Objekt on omapärane, see kaunistab ümbrust ja pakub igale möödujale suurepärast vaatepilti.
Kaitsereziim: keelatud on astangu loodusliku ilme kahjustamine. 

Koikla park (2,9 ha) asub Koikla külas, Angla-Koikla maantee ääres. Ümbritsevast maastikust on park eraldatud kiviaiaga. Dendroloogiliselt on park liigivaene. Endise Koikla mõisahoone alusmüürile on ehitatud Koikla koolihoone.
Kaitsereziim: keelatud on puude ja põõsaste vigastamine ja raiumine: maa-ala kasutamine lao- või hoiuplatsina, kariloomade karjatamine, prahistamine ja risustamine; ehitiste püstitamine. 

Võlupe rändrahn (maht 57 m³, kõrgus 3,3 m, ümbermõõt 20,3 m) asub Orissaare -Leisi maanteest 100 m mere poole rannaniidul, Leisi-Orissaare-Pärsama teeristilt 0,6 km Orissaare pool, Kaasiku talu maadel.
Kaitsereziim: keelatud on rahnu purustamine ja kahjustamine, esialgse kuju ja asendi muutmine. Kaitsetsoonis raadiusega 50 m on keelatud ehitiste püstitamine, kraavide kaevamine, rahnu ümber põllukivide ja muude materjalide kuhjamine ja muul viisil risustamine.

Metsküla tamm (kõrgus 15,5 m, võra läbimõõt 20 m) on kaitse alla võetud Looduskaitse Valitsuse juhataja 17.03.1959 a. käskkirjaga nr.25. Tamm kasvab Metsküla külas Leisi-Mustjala maantee ääres Jaani talu juures.

Laugu jalakas (kõrgus 26 m, võra läbimõõt 17 m) on kaitse alla võetud Kingissepa rajooni TSN TK 03.04.1965 a otsusega nr.32. Jalakas kasvab Laugu külas Laugu-Nurme tee äärses puuderibas Karjala talu maadel. 

Veske pärn (kõrgus 23,5 m, võra läbimõõt 13 m) on kaitse alla võetud Kingissepa rajooni TSN TK 03.04.1965 a otsusega nr.32. Pärn kasvab Veske külas Pikamäe tee ääres Kalda talu õue ja põllu piiril.
Kaitsereziim puudele: keelatud on nende puude raiumine, võra, tüve ja juurestiku rikkumine ja kahjustamine. Kaitsetsoonis raadiusega 50 m on keelatud ehitiste püstitamine, kommunikatsioonide ehitamine, kraavide kaevamine, tarastamine (v.a. looduspärased kaitsetarad), risustamine, mürkkemikaalide ja herbitsiidide kasutamine, maaharimine võra projektsiooni ulatuses. 

Peale eelloetletute alade ja objektide asub Triigi poolsaarel Aleksander Heintalu poolt rajatud arboreetum, mis oma taimekoosluse poolest sisaldab umbes 700 eri nimetust. 

Haruldastest looduskaitsealustest taimeliikidest on orhideeliste kasvupaik Triigi poolsaarel ning karulaugu ja kuldkinga kasvupaik Pöitse metsas. Pöitse külas asub ka suur mänd, milline väärib  üksikobjektina kaitse alla võtmist.

Klalisteraamat
tyhi
Facebook
tyhi
Fotod
tyhi
Valla kaart
Valla kaart
Kaardilt leiad:
- Majutus
- Vaatamisvrsused
- Jne...

Vaata kaarti
tyhi
Kino
Vaata arhiivi
tyhi
Tule ujuma!
LKK ujula
Vaata lhemalt
tyhi
InfoVallavalitsusVallavolikoguKüladEhitus ja planeerimineJäätmemajandusSotsiaaltöö ja tervishoid Haridus, kultuur, sportTurismKontakt
tyhi Leisi Vallavalitsus - Kooli tn. 12, Leisi alevik, Saaremaa 94202, e-post: vald [at] leisivald.ee
telefon: (+372) 457 3181, faks: (+372) 457 3181